Drewno konstrukcyjne
Od zarania dziejów
Łatwość kształtowania pni i gałęzi drzew sprawiła, że drewno już na wczesnym etapie istnienia cywilizacji znalazło stałe miejsce wśród materiałów, z których ludzie budowali swoje schronienia. Z biegiem lat budownictwo drewniane ewoluowało. Rozwój narzędzi pozwolił kształtować wyrafinowane wcięcia, umożliwiając konstruowanie różnego rodzaju połączeń ciesielskich, które później wzbogacono o łączniki stalowe.
Budownictwo drewniane dzisiaj
Obecnie w Polsce buduje się rocznie ponad 600 budynków mieszkalnych o konstrukcji drewnianej. To niewiele, biorąc pod uwagę, że wszystkich budynków mieszkalnych powstaje ok. 70 000. Jednak te 70 000 ma wśród części składowych (głównie konstrukcji dachu) fragment o konstrukcji drewnianej. Daje to olbrzymią liczbę konstrukcji o zróżnicowanych układach: domy szkieletowe, więźby tradycyjne, więźby prefabrykowane…
Materiał XXI wieku
Współczesne budownictwo drewniane znacząco różni się od tego, które znamy ze średniowiecznych kaplic czy dziewiętnastowiecznych dworów. Obecnie zbliżyło się do przemysłowego modelu produkcji, któremu podlegają konstrukcje żelbetowe i stalowe – ze zindywidualizowanym procesem projektowym i zautomatyzowaną produkcją, podległą ścisłej kontroli jakości. Dzisiejszy użytkownik oczekuje konstrukcji, która będzie ekonomiczna, ale spełniająca wymagania bezpieczeństwa i trwałości, a więc sięga po dopracowany projekt. Zgodnie z nim zamawia drewno, zwracając uwagę na jego cechy wytrzymałościowe i jakościowe, w tym na szczególnie ważne właściwe wysuszenie.
Produkcja zależna od potrzeb
Jest kilka sposobów budowania z drewna, które zależą od stopnia prefabrykacji konstrukcji. Różnią się tym, jak duża część pracy zostanie wykonana w zakładzie produkcyjnym (a nie na placu budowy), a także w jakim stopniu wymknie się naturalnym ograniczeniom drewna:
Drewno lite
Konstrukcyjne drewno lite to elementy drewniane pozyskane wprost z pnia drzewa, docięte i wysuszone, jednak nie poddane żadnym procesom chemicznym. Są całkowicie zależne od naturalnych cech drewna, a więc mają ograniczone długości i wymiary przekrojów. Poddawane dodatkowej obróbce mechanicznej na budowie i montowane, są podstawowym elementem ciesielskiego budownictwa tradycyjnego. Wymaga to bardzo doświadczonego, wyspecjalizowanego zespołu cieśli.
Prefabrykaty
Bardziej złożone budownictwo drewniane opiera się na częściowym procesie prefabrykacji – z jednej strony na produkcji elementów wymykającym się pewnym naturalnym ograniczeniom materiału (np. KVH – drewno klejone na długości, a więc umożliwiające uzyskanie znacznie dłuższych elementów niż lite), lub prefabrykacji układów konstrukcyjnych (jak choćby kratownice łączone na płytki kolczaste).
Drewno klejone
Drewno masywne to grupa konstrukcji składających się z elementów poddanych w zakładzie produkcyjnym złożonemu procesowi prefabrykacji. Minimalizuje on naturalne cechy drewna, sprawiając, że ostateczny produkt jest najwyższej jakości, a ponadto właściwie przygotowany do szybkiego montażu. To drewno, do którego czujemy szczególną sympatię.