Przedszkolne piętro w nowoczesnym drewnie - realizacja z udziałem zespołu Konstimber
Inwestycja związana z budownictwem użyteczności publicznej z użyciem paneli z drewna klejonego krzyżowo (CLT) to ogromna rzadkość w Polsce. Dlatego szalenie się cieszymy i jesteśmy bardzo dumni z tego, że mogliśmy być jej częścią!
Na początku czerwca zakończył się montaż pierwszego piętra budowanego pod Łodzią przedszkola. Projekt architektoniczny to dzieło autorstwa XYstudio, projekt konstrukcji części obiektu z prefabrykowanych elementów drewnianych stworzył Zespół Projektowy Konstimber, a konsultował go w tym zakresie i z ogromnym powodzeniem zrealizował MODUS-House, dostarczając i składając drewnianą strukturę.
Drewniane piętro to prawie 500 m2 powierzchni użytkowej, tworzącej przestrzeń otwartą miejscami aż do 4 metrów wysokości.
Konstrukcję dachu stanowią panele złożone z krokwi z drewna KVH klejonych w zakładzie produkcyjnym do drewnianej płyty SWP. Dzięki temu prefabrykowane razem elementy belkowe i płytowe współpracują, tworząc wspólnie wytrzymały teowy przekrój. Te panele opierają się na dwunastometrowych dźwigarach z drewna klejonego warstwowo klasy GL28c i GL24h oraz na zewnętrznych ścianach z płyt z drewna klejonego krzyżowo (CLT). Wewnętrzne ściany także wykonano z płyt CLT o różnych grubościach.
Obiekty użyteczności publicznej mają często wysokie wymagania przeciwpożarowe, tak pod względem rozprzestrzeniania ognia jak i odporności ogniowej. Cała konstrukcja musiała zostać zabezpieczona za pomocą właściwego impregnatu do klasy niezapalności, spełniając kryterium nierozprzestrzeniania ognia (NRO). Jednocześnie projekt konstrukcji przewidywał konieczność zachowania przez konstrukcję dachu nośności na czas trwania 15-minutowego pożaru, natomiast przez konstrukcję nośną aż przez 60 minut oddziaływania ognia.
Spełniliśmy ten warunek po przeprowadzeniu stosownej analizy zgodnie z Eurokodami. Przekroje elementów, a przede wszystkim węzły, sprawdzono w kontekście pożarowej sytuacji wyjątkowej, upewniając się, że przez 15 minut pożaru krokwie i płyta SWP zachowają wymaganą nośność, a ich sposób pracy pozostanie niezmieniony w stosunku do sytuacji trwałej. Natomiast wykazano, że po 60 minutach pożaru te elementy mogą przestać pełnić swoją rolę, więc zaprojektowano zmianę schematu statycznego konstrukcji nośnej (dźwigary, część płyt ściennych, dodatkowe ścienne i dachowe belkowe elementy stężające przygotowane właśnie na sytuację R60). Wszystko po to, by przypisane jej elementy wraz z połączeniami, a więc konstrukcja nośna jako całość, zachowała nośność przez 60 minut trwania pożaru.
Dzięki temu udało się stworzyć przestrzeń nie tylko taką, w której będą użytkownicy będą czuli się dobrze, korzystając ze uczucia spokoju, jaki daje bezpośredni kontakt z płaszczyznami naturalnego materiału, ale przede wszystkim przestrzeń bezpieczną i trwałą.