Drewniana koncepcja budynku naukowo-dydaktycznego UW

Architekci z AMC - Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o. zostali wyróżnieni za stworzenie koncepcji budynku naukowo-dydaktycznego nauk społecznych dla Uniwersytetu Warszawskiego, z wykorzystaniem nowoczesnej konstrukcji drewnianej. A Zespół Projektowy Konstimber im w tym pomógł!

Znakomicie pamiętamy każdą koncepcję czerpiącą z możliwości wykorzystania nowoczesnych konstrukcji drewnianych w Polsce: budynku biurowego autorstwa pracowni APA Wojciechowski czy Breath-In Hotel architektów z Makaa. Tym bardziej cieszy kolejna koncepcja, wykorzystująca potencjał konstrukcji z nowoczesnego drewna masywnego – budynek naukowo-dydatyczny nauk społecznych Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Furmańskiej, dzieło czołowej pracowni AMC – Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o.

PLANSZA 1 s.jpg

Została ona wyróżniona przez jury konkursu Stowarzyszenia Artystów Polskich. Uzasadniając decyzję Sąd Konkursowy „docenił pracę za kunszt projektu z wykorzystaniem technologii drewnianej oraz za odpowiedzialne gospodarowanie zasobami i terenem, dając wyraz szczególnej troski o przyszłość zjawisk społecznych, technologicznych oraz środowiskowych w całym cyklu funkcjonowaniu budynku".

PLANSZA 2 s.jpg

Każdy sposób wykorzystania konstrukcji z prefabrykowanego drewna w nowoczesnym budownictwie niezwykle cieszy. Jednak tym bardziej oklaskujemy biuro AMC – Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o., że mogliśmy dołożyć skromną cegiełkę do tego sukcesu. Zespół Projektowy Konstimber konsultował rozwiązania dotyczące konstrukcji z drewna masywnego, w zakresie słupów, podciągów i żeber z drewna klejonego warstwowo (GLT) czy możliwości zastosowania stropów z drewna klejonego krzyżowo (CLT).

Obiekt zaplanowano jako kompozycję, składającą się z brył o trzech i czterech kondygnacjach ponad gruntem. Należy zwrócić uwagę na szereg rozwiązań, sprawiających, że budynek wniósłby wartość dodaną do funkcjonalności i estetyki otoczenia, ale także stałby się przykładem nowoczesnego budownictwa zrównoważonego, przyjaznego społecznie i środowiskowo: część dachów miała być pokryta panelami fotowoltaicznymi, inne to dachy zielone z ogródkami i warzywnikami miejskimi pożytku społecznego.

PLANSZA 3 s.jpg

Brawo, AMC! Z niecierpliwością czekamy na kolejne koncepcje z wykorzystaniem drewna, a jeszcze bardziej – na ich realizację.

Previous
Previous

Przedszkolne piętro w nowoczesnym drewnie - realizacja z udziałem zespołu Konstimber

Next
Next

Projektowanie i produkcja konstrukcji z drewna klejonego warstwowo - tylko aktualne normy!